Brak konserwacji napędu do bram może prowadzić do poważnych usterek

Napęd bramowy wymaga odpowiedniej konserwacji. W przeciwnym przypadku może szybko się uszkodzić i wymagać profesjonalnego serwisu. Jak konserwować automatykę bramową?

Konserwacja bram wjazdowych i garażowych
Zarówno bramy wjazdowe na posesję, jak również te garażowe powinny być poddawane systematycznej konserwacji. Powinna być prowadzona minimum raz na rok, najlepiej po zimie, lecz zaleca się kontrole napędu dwa razy – przed sezonem zimowym i po jego zakończeniu.

Kontrola i konserwacja bramy oraz napędu bramowego będzie zależała przede wszystkim od jej rodzaju. Jakie prace można wykonać samodzielnie, a kiedy zadzwonić po serwis bramowy?

Brama z napędem – samodzielne prace konserwacyjne
W bramach przesuwnych wyposażonych w szyny jezdne konieczne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń, które mogą się na nich osadzać. Piasek, żwir, liście i inne zabrudzenia mogą zaburzać pracę bramy i powodować usterki siłownika.

Także zaleca się systematyczne czyszczenie fotokomórek. Ich zabrudzenie może skutkować w braku reakcji na naciśnięcie przycisku na pilocie.

Uwaga! Nie zaleca się smarowania rolek bramy. Powoduje to przyklejanie się do nich zanieczyszczeń i w konsekwencji może prowadzić do zablokowania mechanizmu przesuwnego.

Należy także pamiętać o konserwacji bram skrzydłowych. W tym przypadku zaleca się smarowanie zawiasów odpowiednimi smarami maszynowymi, a także ich regulację.

Poleca się także czyszczenie uszczelek w bramach garażowych. Można zabezpieczać je specjalnymi preparatami silikonowymi, które chronią przed ich uszkodzeniem.

Warto także wysprzęglić napęd i zobaczyć, czy brama garażowa lub wjazdowa otwiera się i zamyka prawidłowo bez automatyki.

Dokładne informacje dotyczące zalecanej konserwacji można znaleźć w instrukcjach użytkownika.

Konserwacja bramy z napędem – skorzystaj z pomocy fachowca
Bardziej złożone czynności związane z konserwacją powinien przeprowadzić serwis napędów do bram. Specjalista będzie mógł wtedy skontrolować wszystkie elementy, które podlegają zużyciu, a także mogą powodować usterki.

Podczas profesjonalnego serwisu sprawdza się:
– zawiasy
– rolki
– łożyska
– linki
– sprężyny
– wał bramy

Warto pamiętać o regularnej konserwacji napędu bramowego
Brak konserwacji albo nieregularna konserwacja napędu bramowego może powodować poważne usterki, które są kosztowne w naprawie.

Właśnie dlatego wtedy, gdy decydujemy się w na zakupienie automatyki bramowej, warto pamiętać o jej właściwej konserwacji. Wtedy naprawa napędów do bram nie będzie konieczna tak często!