Czy samodzielna naprawa napędów do bram to dobry wybór?

Dzisiaj z napędów do bram korzystamy coraz częściej. Zamontowane przy bramie garażowej lub wjazdowej na posesję zapewniają wysoki komfort i bezpieczeństwo. Czy wtedy, gdy napęd zaczyna sprawiać problemy, warto naprawiać go samodzielnie?

Częste usterki napędów do bram
Chociaż konstrukcja napędów do bram najczęściej nie jest skomplikowana, to także one są narażone na różnego rodzaju usterki.

Popularne usterki napędów bramowych to między innymi:
– uszkodzenia siłownika bramy
– uszkodzenia układu elektrycznego i elektronicznego
– usterki wynikające z braku konserwacji
– uszkodzenia pilota do bramy
– usterki związane z nieprawidłowym użytkowaniem napędu
– usterki mechaniczne, na przykład w wyniku kolizji samochodowej

Takie właśnie usterki zdarzają się najczęściej i dotykają one napędów bramowych wielu marek, w tym do bram garażowych segmentowych, rolowanych i uchylnych, bram wjazdowych przesuwnych i rozwiernych.

Jak naprawić napęd do bramy?
Samodzielna napawa bramy jest w takim przypadku jedną z opcji. Druga to profesjonalny serwis bramowy świadczony przez firmę, która posiada w tym zakresie odpowiednie doświadczenie.

W niektórych sytuacjach samodzielna naprawa jest możliwa i pozwala na przywrócenie sprawności uszkodzonej bramie. W innych jednak warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalistów w tej właśnie dziedzinie.

Samodzielna naprawa a gwarancja na napęd bramy
Przede wszystkim warto pamiętać, że samodzielny serwis napędów do bram wtedy, gdy element ten nadal podlega ochronie gwarancyjnej, może skutkować w jej utracie.

Większość producentów w umowie gwarancyjnej zastrzega, że samodzielna naprawa oraz jakiekolwiek ingerencje w napęd bramy przez użytkownika powodują utratę gwarancji. Usterki powinien więc naprawiać odpowiedni serwis bramowy, który posiada umowę z producentem.

Zatem wtedy, gdy napęd został zakupiony niedawno i nadal jest na gwarancji, własnoręczna naprawa napędów do bram nie jest rekomendowana. Lepiej skorzystać z serwisu gwarancyjnego.

Kiedy można naprawić napęd bramy własnymi siłami?
Warto jednak zaznaczyć, że określone usterki, zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i po gwarancji, można usuwać samodzielnie.

Dotyczy to między innymi problemów wynikających z nieodpowiedniej konserwacji czy zabrudzenia napędu. Właściwe oczyszczenie elementów może przywrócić ich sprawność.

Jednak bardziej złożone czynności naprawcze, które polegają na naprawach elektroniki, elektryki, mechaniki, najlepiej prowadzić samemu już po gwarancji. Jeśli problem jest poważniejszy, warto zadzwonić po dobry serwis napędów do bram.