Jaki napęd do bramy skrzydłowej wybrać?

Posiadamy już dom jednorodzinny, bramę i posesję, którą ogradzamy. Pozostała nam do zamontowania brama. Wybraliśmy skrzydłową i okazuje się, że jej otwieranie i zamykanie, szczególnie w momencie, kiedy się nam spieszy. Decyzja o zakupie napędu do naszej bramy jest więc podyktowana wygodą. I to jest ok.

Ciężar skrzydła bramy

Decydując się na zakup modelu, powinniśmy najpierw sprawdzić, jaki zestaw będzie odpowiedni do naszego modelu bramy. Istotny jest ciężar bramy. Zbyt duży sprawi, że siłownik do bramy nie będzie w stanie jej ruszyć. Zawsze powinno się zachować zapas w wysokości dwudziestu, czy nawet trzydziestu procent mocy siłownika. Jeśli mamy wątpliwości co do wagi naszej bramy, warto zadzwonić do producenta, który na sto procent będzie w stanie nam pomóc.

Długość skrzydła bramy

Równie ważnym elementem jest długość pojedynczego skrzydła. W zestawie napęd do bramy skrzydłowej posiada dwa siłowniki, a każdy z nich steruje osobnym skrzydłem. Są one otwierane jednocześnie, jednakże istotne jest dopasowanie ich pod konkretne wymiary. Siłownik napędu ma w karcie technicznej zapisane, jaką długość skrzydła jest w stanie obsłużyć i my musimy się do tego dostosować. Równie ważne co waga i wymiary bramy jest to, z czego została zrobiona. Jeśli jest ażurowa, to problemu nie ma. Jeśli jednak skrzydło bramy zrobione jest z pełnej płyty jakiegokolwiek materiału, to może się okazać, że przy silniejszym podmuchu wiatru elementy napędu się połamią. Warto zainwestować więc w mocniejszy sprzęt.

Intensywność użytkowania bramy

Napędy do bram należy kupować biorąc pod uwagę również kwestię intensywności jej użytkowania. Różnica pojawia się wtedy, kiedy na naszej posesji zbudowany jest nie tylko nasz dom, ale również inne. Jeszcze większa intensywność używania napędu pojawi się, gdy chodzi o bramę wjazdu na teren osiedla. Automatyka bram powinna być dopasowana tak naprawdę przez specjalistę, który będzie w stanie sprawdzić wszystkie najważniejsze elementy, które bez dopasowania nie będą działać tak, jak trzeba. Warto chwilę poczekać i zgłosić się do osoby, która zna temat, żeby nie wmanipulować się w zupełnie niepotrzebne koszta.

Decydując się na konkretny model napędu, należy również pamiętać o zaproszeniu ekipy montażowej, która zajmie się zamontowaniem automatyki w prawidłowy sposób. Oczywiście można to wykonać samemu, ale w niektórych przypadkach można stracić gwarancję. W najgorszym przypadku możemy uszkodzić urządzenie, ale spowodować awarię, przez co również nasze koszta niepotrzebnie wzrosną.